Новооснована Пољопривредна задруга „Агро ВИП“ са сједиштем у Бранешцима код Челинца у првој години пословања имала је кооперантску производњу краставаца корнишона на површини од 60 дунума, на подручју седам градова и са укупно стотину коопераната. У овим условима и у овој сезони сезони откупљено је 470 тона краставаца.
Ове податке изнио је директор задруге Миланко Бјелобрк на састанку са начелником општине Владом Глигорићем, гдје су представљени резултати задруге током прве године рада.
„С обзиром да нам је прва година пословања, изузетно смо задовољни оствареним резултатима и приносом имајући у виду доста тешке климатске услове током сезоне“, нагласио је Бјелобрк.
Било је ријечи и о будућим плановима и могућностима проширења производње.
„Сљедеће године настављамо са организовим откупом краставца корнишона, а поред тога, у зависности од потребе тржишта размислићемо и о неким другим културама у откупу“, истакао је Бјелобрк и искористио прилику да позове произвођаче заинтересоване за кооперантску производњу краставца корнишона да се јаве задрузи „Агро ВИП“ на број телефона 066/783-389.
Подсјетио је на услове које задруга нуди произвођачима, а то је могућност отплате репроматеријала кроз предану количину краставца, редовну седмичну исплату, загаратован откуп и цијену у времену предвиђену уговором, те стручну агрономску подршку.
Начелник општине Владо Глигорић још једном је похвалио напоре оснивача задруге да окупе пољопривредне произвођаче и покрену већи обим производње кроз сигуран откуп. Он је подсјетио на чињеницу да је општински програм подстицаја за пољопривреду и предузетништво ове године дорађен у смислу подршке пољопривредним задругама.
„То је конкретна мјера подршке, јер је у складу са одредбама овог програма задруга већ остварила право на подстицајна средства која су искоришћена за набавку основних средстава и опреме“, истакао је Глигорић и додао да су истим програмом обухваћени и сами произвођачи кроз премију за произведено и продато воће и поврће.
„Тако ће и произвођачи-кооперанти наше задруге, а који су са подручја општине Челинац, остварити право на подстицајна средства у износу до 15 одсто од откупне цијене“, нагласио је Глигорић.
И док ресорно општинско одјељење обрађује пристигле захтјеве и припрема исплату подстицаја, у Пољопривредној задрузи „Агро ВИП“ током зимских мјесеци разрађује се план проширења производње и проналажења нових коопераната, како би нова сезона била још успјешнија.