Поводом 34. годишњице оснивања Лаке пјешадијске бригаде Челинац 19. јуна у Спомен-капели служен је парастос за 220 погинулих бораца из Челинца у Одбрамбено-отаџбинском рату. Јереј Милан Бајић молитву је завршио ријечима да погинуле борце за њихова јуначка дјела Бог награди миром у Царству Небеском.
Предсједник челиначке Борачке организације Далибор Вујичић након што је поздравио присутне породице погинулих бораца, ратне војне инвалиде, саборце и друге госте и захвалио им се на присуству додао је:
- На овом светом мјесту окупили смо се да се још једном захвалимо нашим погинулим борцима, да се поклонимо њиховој жртви и помолимо Богу да мирно почивају у Царству небеском. Они су своје животе положили на бранику отаџбине, за слободу и отаџбину уградили су своје животе у темеље Републике Српске. Улога Челинца у одбрани Републике Српске била је огромна. Готово да није било ратишта од Требиња до Новог Града, од Уне до Дрине гдје није било Челинчана. Гдје год је требало, а требало је на бројним ратиштима јер непријатељ је кидисао на српски народ и вјековну српску земљу са свих страна, ту је било бораца из Челинца. Епилог тога је, нажалост, огромна жртва, погинуло је 220 српских синова чија су имена уклесана у темеље Републике Српске и у ове спомен-плоче испред којих се налазимо. Наша обавеза и дужност јесу да њихов лик и њихову жртву никад не заборавимо јер историја нас учи да непријатељи не мирују, и да ко заборави прошлост брзо се изгуби у будућности – рекао је Вујичић и позвао на слогу и јединство јер само тако можемо да рјешавамо друштвене и прије свега проблеме борачке популације.
Потом су делегације Борачке организације Републике Српске, Челинца, Теслића, Котор Вароша и Кнежева, Трећег пјешадијског Република Српска пука, ветерана и Општине Челинац положиле вијенце код спомен-плоче погинулим борцима.
Услиједио је ручак у Друштвеном дому у Бабићима гдје је о ратном путу Челиначке лаке пјешадијске бригаде говорио њен први командант пуковник Јанко Тривић.
Челиначка лака пјешадијска бригада основана је 19. јуна 1992. године по одлуци тадашњег Бањалучког корпуса којим је командовао генерал Момир Талић који је био на постројавању. Постројавање је извршено на мјесту гдје се данас налази Храм светог арханђела Гаврила. Чинили су је три батаљона и приштапске јединице са укупно близу 1.600 бораца. За првог команданта постављен је тада мајор Јанко Тривић, а од краја 1992. године па до краја рата ову функцију обављао је пуковник Петар Крчмар (1946-2024). Неколико мјесеци након рата командант бригаде био је Цвијан Поповић. Начелник бригаде кроз цијели рат био је Гојко Тешић. Бригада је имала изузетно тежак ратни пут: Котор Варош, Влашић, Посавина, Добој, Гламоч, Бихаћ, Мркоњић Град. Кроз Челиначку лаку пјешадијску бригаду прошло је преко двије хиљаде бораца Погинула су 73 борца од којих се пет и данас воде као нестали, 70 их је теже, а 183 лакше рањено. Бригада је свој пут завршила 15. марта 1996. године на мјесту с којег је на њега и пошла.
Текст и фото: Б. Максимовић

