Изаберите ваш језик

Двоје новозаражених у Челинцу, укупно 27; Опорављено 18 особа

Поводом 34. годишњице оснивања Лаке пјешадијске бригаде Челинац 19. јуна у Спомен-капели служен је парастос за 220 погинулих бораца из Челинца у Одбрамбено-отаџбинском рату. Јереј Милан Бајић молитву је завршио ријечима да погинуле борце за њихова јуначка дјела Бог награди миром у Царству Небеском.

Предсједник челиначке Борачке организације Далибор Вујичић након што је поздравио присутне породице погинулих бораца, ратне војне инвалиде, саборце и друге госте и захвалио им се на присуству додао је:
- На овом светом мјесту окупили смо се да се још једном захвалимо нашим погинулим борцима, да се поклонимо њиховој жртви и помолимо Богу да мирно почивају у Царству небеском. Они су своје животе положили на бранику отаџбине, за слободу и отаџбину уградили су своје животе у темеље Републике Српске. Улога Челинца у одбрани Републике Српске била је огромна. Готово да није било ратишта од Требиња до Новог Града, од Уне до Дрине гдје није било Челинчана. Гдје год је требало, а требало је на бројним ратиштима јер непријатељ је кидисао на српски народ и вјековну српску земљу са свих страна, ту је било бораца из Челинца. Епилог тога је, нажалост, огромна жртва, погинуло је 220 српских синова чија су имена уклесана у темеље Републике Српске и у ове спомен-плоче испред којих се налазимо. Наша обавеза и дужност јесу да њихов лик и њихову жртву никад не заборавимо јер историја нас учи да непријатељи не мирују,  и да ко заборави прошлост брзо се изгуби у будућности – рекао је Вујичић и позвао на слогу и јединство јер само тако можемо да рјешавамо друштвене и прије свега проблеме борачке популације.  
Потом су делегације Борачке организације Републике Српске, Челинца, Теслића, Котор Вароша и Кнежева, Трећег пјешадијског Република Српска пука, ветерана и Општине Челинац положиле вијенце код спомен-плоче погинулим борцима.
Услиједио је ручак у Друштвеном дому у Бабићима гдје је о ратном путу Челиначке лаке пјешадијске бригаде говорио њен први командант пуковник Јанко Тривић.

Челиначка лака пјешадијска бригада основана је 19. јуна 1992. године по одлу­ци та­даш­њег Ба­ња­лу­чког кор­пу­са ко­јим је ко­ман­до­вао ге­не­рал Мо­мир Та­лић ко­ји је био на пос­тро­ја­ва­њу. Пос­тро­ја­ва­ње је из­врше­но на мјес­ту гдје се да­нас на­ла­зи Храм све­тог ар­хан­ђе­ла Га­ври­ла. Чи­ни­ли су је три ба­та­љо­на и при­штап­ске је­ди­ни­це са уку­пно бли­зу 1.600 бо­ра­ца. За првог ко­ман­дан­та пос­тав­љен је тада ма­јор Јан­ко Три­вић, а од кра­ја 1992. го­ди­не па до кра­ја ра­та ову фун­кци­ју обав­љао је пу­ко­вник Пе­тар Крчмар (1946-2024). Не­ко­ли­ко мје­се­ци на­кон ра­та ко­ман­дант бри­га­де био је Цви­јан По­по­вић. На­чел­ник бри­га­де кроз цијели рат био је Гој­ко Те­шић. Бри­га­да је има­ла изу­зе­тно тежак ра­тни пут: Ко­тор Ва­рош, Вла­шић, По­са­ви­на, До­бој, Гла­моч, Би­хаћ, Мрко­њић Град. Кроз Че­ли­нач­ку ла­ку пје­ша­диј­ску бри­га­ду про­шло је пре­ко дви­је хи­ља­де бо­ра­ца По­ги­ну­ла су 73 бор­ца од ко­јих се пет и да­нас во­де као нес­та­ли, 70 их је те­же, а 183 лак­ше ра­ње­но. Бри­га­да је свој пут за­врши­ла 15. мар­та 1996. го­ди­не на мјес­ту с ко­јег је на ње­га и по­шла.

Текст и фото: Б. Максимовић