Povodom 34. godišnjice osnivanja Lake pješadijske brigade Čelinac 19. juna u Spomen-kapeli služen je parastos za 220 poginulih boraca iz Čelinca u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Jerej Milan Bajić molitvu je završio riječima da poginule borce za njihova junačka djela Bog nagradi mirom u Carstvu nebeskom.
Predsjednik čelinačke Boračke organizacije Dalibor Vujičić nakon što je pozdravio prisutne porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide, saborce i druge goste i zahvalio im se na prisustvu dodao je:
- Na ovom svetom mjestu okupili smo se da se još jednom zahvalimo našim poginulim borcima, da se poklonimo njihovoj žrtvi i pomolimo Bogu da mirno počivaju u Carstvu nebeskom. Oni su svoje živote položili na braniku otadžbine, za slobodu i otadžbinu ugradili su svoje živote u temelje Republike Srpske. Uloga Čelinca u odbrani Republike Srpske bila je ogromna. Gotovo da nije bilo ratišta od Trebinja do Novog Grada, od Une do Drine gdje nije bilo Čelinčana. Gdje god je trebalo, a trebalo je na brojnim ratištima jer neprijatelj je kidisao na srpski narod i vjekovnu srpsku zemlju sa svih strana, tu je bilo boraca iz Čelinca. Epilog toga je, nažalost, ogromna žrtva, poginulo je 220 srpskih sinova čija su imena uklesana u temelje Republike Srpske i u ove spomen-ploče ispred kojih se nalazimo. Naša obaveza i dužnost jesu da njihov lik i njihovu žrtvu nikad ne zaboravimo jer istorija nas uči da neprijatelji ne miruju, i da ko zaboravi prošlost brzo se izgubi u budućnosti – rekao je Vujičić i pozvao na slogu i jedinstvo jer samo tako možemo da rješavamo društvene i prije svega probleme boračke populacije.
Potom su delegacije Boračke organizacije Republike Srpske, Čelinca, Teslića, Kotor Varoša i Kneževa, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, veterana i Opštine Čelinac položile vijence kod spomen-ploče poginulim borcima.
Uslijedio je ručak u Društvenom domu u Babićima gdje je o ratnom putu Čelinačke lake pješadijske brigade govorio njen prvi komandant pukovnik Janko Trivić.
Čelinačka laka pješadijska brigada osnovana je 19. juna 1992. godine po odluci tadašnjeg Banjalučkog korpusa kojim je komandovao general Momir Talić koji je bio na postrojavanju. Postrojavanje je izvršeno na mjestu gdje se danas nalazi Hram svetog arhanđela Gavrila. Činili su je tri bataljona i prištapske jedinice sa ukupno blizu 1.600 boraca. Za prvog komandanta postavljen je tada major Janko Trivić, a od kraja 1992. godine pa do kraja rata ovu funkciju obavljao je pukovnik Petar Кrčmar (1946-2024). Nekoliko mjeseci nakon rata komandant brigade bio je Cvijan Popović. Načelnik brigade kroz cijeli rat bio je Gojko Tešić. Brigada je imala izuzetno težak ratni put: Кotor Varoš, Vlašić, Posavina, Doboj, Glamoč, Bihać, Mrkonjić Grad. Кroz Čelinačku laku pješadijsku brigadu prošlo je preko dvije hiljade boraca Poginula su 73 borca od kojih se pet i danas vode kao nestali, 70 ih je teže, a 183 lakše ranjeno. Brigada je svoj put završila 15. marta 1996. godine na mjestu s kojeg je na njega i pošla.
Tekst i foto: B. Maksimović

