Izaberite vaš jezik

Načelnik Gligorić uputio čestitku povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena

Povodom 34. godišnjice osnivanja Lake pješadijske brigade Čelinac 19. juna u Spomen-kapeli služen je parastos za 220 poginulih boraca iz Čelinca u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Jerej Milan Bajić molitvu je završio riječima da poginule borce za njihova junačka djela Bog nagradi mirom u Carstvu nebeskom.

Predsjednik čelinačke Boračke organizacije Dalibor Vujičić nakon što je pozdravio prisutne porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide, saborce i druge goste i zahvalio im se na prisustvu dodao je:

- Na ovom svetom mjestu okupili smo se da se još jednom zahvalimo našim poginulim borcima, da se poklonimo njihovoj žrtvi i pomolimo Bogu da mirno počivaju u Carstvu nebeskom. Oni su svoje živote položili na braniku otadžbine, za slobodu i otadžbinu ugradili su svoje živote u temelje Republike Srpske. Uloga Čelinca u odbrani Republike Srpske bila je ogromna. Gotovo da nije bilo ratišta od Trebinja do Novog Grada, od Une do Drine gdje nije bilo Čelinčana. Gdje god je trebalo, a trebalo je na brojnim ratištima jer neprijatelj je kidisao na srpski narod i vjekovnu srpsku zemlju sa svih strana, tu je bilo boraca iz Čelinca. Epilog toga je, nažalost, ogromna žrtva, poginulo je 220 srpskih sinova čija su imena uklesana u temelje Republike Srpske i u ove spomen-ploče ispred kojih se nalazimo. Naša obaveza i dužnost jesu da njihov lik i njihovu žrtvu nikad ne zaboravimo jer istorija nas uči da neprijatelji ne miruju,  i da ko zaboravi prošlost brzo se izgubi u budućnosti – rekao je Vujičić i pozvao na slogu i jedinstvo jer samo tako možemo da rješavamo društvene i prije svega probleme boračke populacije. 

Potom su delegacije Boračke organizacije Republike Srpske, Čelinca, Teslića, Kotor Varoša i Kneževa, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, veterana i Opštine Čelinac položile vijence kod spomen-ploče poginulim borcima.

Uslijedio je ručak u Društvenom domu u Babićima gdje je o ratnom putu Čelinačke lake pješadijske brigade govorio njen prvi komandant pukovnik Janko Trivić.

Čelinačka laka pješadijska brigada osnovana je 19. juna 1992. godine po odlu­ci ta­daš­njeg Ba­nja­lu­čkog kor­pu­sa ko­jim je ko­man­do­vao ge­ne­ral Mo­mir Ta­lić ko­ji je bio na pos­tro­ja­va­nju. Pos­tro­ja­va­nje je iz­vrše­no na mjes­tu gdje se da­nas na­la­zi Hram sve­tog ar­han­đe­la Ga­vri­la. Či­ni­li su je tri ba­ta­ljo­na i pri­štap­ske je­di­ni­ce sa uku­pno bli­zu 1.600 bo­ra­ca. Za prvog ko­man­dan­ta pos­tav­ljen je tada ma­jor Jan­ko Tri­vić, a od kra­ja 1992. go­di­ne pa do kra­ja ra­ta ovu fun­kci­ju obav­ljao je pu­ko­vnik Pe­tar Кrčmar (1946-2024). Ne­ko­li­ko mje­se­ci na­kon ra­ta ko­man­dant bri­ga­de bio je Cvi­jan Po­po­vić. Na­čel­nik bri­ga­de kroz cijeli rat bio je Goj­ko Te­šić. Bri­ga­da je ima­la izu­ze­tno težak ra­tni put: Кo­tor Va­roš, Vla­šić, Po­sa­vi­na, Do­boj, Gla­moč, Bi­hać, Mrko­njić Grad. Кroz Če­li­nač­ku la­ku pje­ša­dij­sku bri­ga­du pro­šlo je pre­ko dvi­je hi­lja­de bo­ra­ca Po­gi­nu­la su 73 bor­ca od ko­jih se pet i da­nas vo­de kao nes­ta­li, 70 ih je te­že, a 183 lak­še ra­nje­no. Bri­ga­da je svoj put za­vrši­la 15. mar­ta 1996. go­di­ne na mjes­tu s ko­jeg je na nje­ga i po­šla.

Tekst i foto: B. Maksimović